sâmbătă, 22 decembrie 2018

Primarul, RADET-ul si bucurestenii

     Va amintiti seria de filme comico-fanteziste cu Ilarion Ciobanu si care se numeau ceva, ceva si ardelenii? Ei bine, in acele filme, cei din urma castigau! In cazul mentionat de titlul meu, castiga doar primii doi! Spre compensare cu filmele cred!
     Iata ca a venit iarna ce leaga 2018 de 2019, doi ani care au in comun iarna si prostia omeneasca de toate felurile si culorile. Daca n-am mai avea iarna, ar fi cum ar fi, dar fara prostie, ne-ar da afara din Europa. Si cum spuneam, a venit iarna. Si ce ii este omului mai drag in acest anotimp (atunci cand nu este in concediu)? Sa vina inghetat acasa, sa se incalzeasca nitel, sa faca un dus fierbinte si sa doarma linistit pentru ca a doua zi sa plece din nou la munca, unde sa munceasca pentru salariul minim pe economie care nu i-ar ajunge sa plateasca caldura si apa calda, decat la limita.
     Dar iata ca primarul nostru se gandeste la oameni ei, la bucurestenii din titlu si incepe intai sa vorbeasca despre desfiintarea RADET-ului, apoi despre trecerea lui la una dintre companiile municipale ale primariei (momentan scoase in afara legii), concluzionand in cele din urma cu numirea finului ei in fruntea institutiei in discutie!
     Fratii mei, vecinii mei, prietenii mei, primarii mei, mai animalelor, ne varati in ochi tot rahatul ca sa nu vedem (si daca vedem oricum nu stim) ca ati transformat o regie autonoma intr-o societate comerciala (si este adevarat ca multi nu stiu cati bani varsa la buget regia si cati societatea comerciala cu titlu de obligativitate), ati trecut sub tacere scoaterea in afara legii a societatilor municipale ale primarului-primariei (tandem permanent - neexistand unul fara celalalt) si nu a fost tras nimeni la raspundere pentru perioada lor de functionare, dar bai baiete, cum credeti ca nu vom observa frigul in care ne tineti?
     Bai finule, daca nasa ta este cum este, ca asa ne lasa Dumnezeu, pe unii intr-un fel, pe altii mai putini la minte, fii bai tata tu barbat, nepizdificat, ne-emasculat, cu sange-n... instalatie si pune picioru-n prag sa nu mai stam in frig.
     Tati, daca mai stau mult in frig acasa, ma calesc si ies in strada! Aviz amatorilor!


Surse:
- http://www.secundatv.ro/business/firea-vrea-sa-transfere-radet-si-elcen-la-compania-energetica-pana-la-1-mai-2019-127998.html/
- https://m.bucurestiul.ro/acuzatii-grave-la-adresa-gabrielei-firea-si-a-pus-finul-sef-la-radet-fara-niciun-criteriu-de-competente/

vineri, 7 decembrie 2018

In ce fel de animale ne transformam?

     A mai murit un pisoi dintre cei pe care ii mai hraneam. Si nu de moarte buna, ci ucis de un imbecil, evident posesor de bmw si de o nesimtire crasa. Toti cei care suntem soferi stim foarte bine ca accidente se pot intampla, dar asa ceva...

      Nu numai ca l-a strivit, dar l-a si lasat acolo, cand este evident ca nu avea cum sa nu il vada. Asa nemernic, sper eu sa se nasca o data la 100 de generatii, dar din pacate, iata-i din ce in ce mai multi.

     Ce este cel mai trist? Politia - de toate felurile, inclusiv politia animalelor - ne-au trimis de la unul la altul, ei "NEAVAND COMPETENTE"! Concluzia simpla: sunt incompetenti si oricum sunt degeaba! Marea lor majoritate, pentru ca sunt convins si stiu sigur de fapt, ca au si oameni sufletisti, competenti si care pot descurca lucruri. Dar daca nu avem parte de ei cand avem nevoie, atunci tot degeaba!

     Am citit de curand ca una din mutatiile permanente la care este supusa omenirea, este scaderea in dimensiune, greutate si numar de circumvolutiuni a creierului uman. Probabil de aici ni se trage regresul ca specie. Dar, in ce fel de animale ne transformam?